Miejsko-Gminne Przedszkole w Kańczudze

żŁOBEK

Przedszkole Promujące Zdrowie

DEFINICJA PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

• zdrowemu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników, rodziców dzieci);
  • podejmujowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie
    i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

PRZEDSZKOLNY ZESPÓŁ PROMOCJI ZDROWIA

Alina Pikuła

Daria Krysa

Bernadetta Harpula

NASZE PRZEDSZKOLE W SZCZEGÓLNOŚCI PODEJMUJE WSPÓLNE DZIAŁANIA DLA POPRAWY ZDROWIA I SAMOPOCZUCIA PRZEZ:

• zmianę zachowań zdrowotnych;
  • tworzenie zdrowego środowiska fizycznego i społecznego;
  • edukację zdrowotną;
  • otwartość i dialog;
  • partnerstwo.

Dzieci uczą się jak zdrowiej i lepiej żyć, a także zachęcają innych w swym otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podobnych działań.

Podstawą pracy Przedszkola Promującedo Zdrowie jest intergracja całej społeczności przedszkolnej. Przyjazna atmosfera, dobre samopoczucie, bezpieczeństwo, właściwe interakcje to nieodłączne elementy pracy tych placówek.

KONCEPCJA PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

Wynika bezpośrednio z założeń promocji zdrowia. ze wzgęldu na bardzo szeroki zakres działań, różnorodność potrzeb i priorytetów szkół funkcjonujących w odmiennych kulturach i warunkach trudno ustalić jedną definicję Przedszkola/Szkoły Promującej Zdrowie.

CZTERY WYMIARY ZDROWIA:

1. Zdrowie fizyczne - prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów;
2. Zdrowie psychiczne - a w jego obrębie zdrowie:
a) umysłowe - zdolność do jasnego logicznego myślenia;
b) emocjonalne - zdolność do rozpoznawania uczuć i wyrażania ich
w odpowiedni sposób; umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciami, depresją, lękiem.
Promocja zdrowia jest to proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad swoim zdrowiem oraz jego poprawą.
3. Zdrowie społeczne - zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji
z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społeczych;
4. Zdrowie duchowe - u niektórych ludzi jest związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, u innych dotyczy ich osobistego "credo", zasad, zachowań i sposobów utrzymywania wewnętrznego spokoju. We współczesnej koncepcji filozofii zdrowia, podkreśla się także, że zdrowie jest:
a) wartością, dzięki której jednostka lub grupa może realizować swoje aspiracje i potrzebę satysfakcji oraz zmieniać środowisko i radzić sobie z nim;
b) zasobem (bogactwem) dla społeczeństwa, gwarantującym jego rozwój społeczny i ekonomiczny; tylko zdrowe społeczeństwo może tworzyć dobra materialne i kulturalne, rozwijać się, osiagać odpowiedni poziom jakości życia;
c) środkiem do codziennego życia umożliwiającym lepszą jakość