Miejsko-Gminne Przedszkole w Kańczudze

 

Nawigacja

żŁOBEK

Zdalne nauczanie

Logopedia dla dzieci z grupy: Smerfy, Tygryski, Motylki, Krasnale, Papużki, Liski, Żabki, Kropki, Jabłuszka, Pszczółki i Sówki

11.05.2020 - 15.05.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Dzień dobry, czy wszystkie dzieci wstały i zjadły śniadanie? Mam nadzieje, że tak ponieważ zapraszam Was na gimnastykę buzi i języka. Pamiętajcie, aby ćwiczyć codziennie przed lusterkiem przez około 15 minut, wtedy wasza buzia będziemy mówić idealnie ;)

Na początek wspomniana wyżej gimnastyka buzi i języka. Kwieciste minki można wydrukować podwójnie, wówczas posłużą jako karty do gry w Memory. Wygrywa ta osoba, która zbierze wszystkie pary, oczywiście w czasie losowania wykonujemy ćwiczenie, które zostało zapisane na karcie.

 

 

Teraz przyszedł czas na głoskę ,,K”. Wymowa tej głoski kształtuje się na przełomie 2 - 3 lat. Podczas wykonywania tego  ćwiczenia usprawniamy podniebienie miękkie, wzbogacamy słownictwo oraz usprawniamy motorykę małą, ponieważ każdą pszczółkę należy zaprowadzić do właściwego ula.

 

Następna propozycja, to ćwiczenie oddechowe, które świetnie usprawni tył języka oraz podniebie miękkie. Do wykonania pełzającej gąsienicy potrzebujemy karton, mazak, słomkę oraz nożyczki. Dokładny sposób wykonania został przedstawiony na filmie. Ja swoją gąsienice już zrobiłam chętnie zobaczę Wasze ;)

https://www.youtube.com/watch?v=cWsKKhaWZ28

Kolejne ćwiczenie, to utrwalania głoski ,,Ż”. Materiał zawiera kartę zadaniem, w którym dziecko na podstawie nazw ilustracji, ma odnaleźć drogę pomiędzy żyrafą, a żołędziami. Po wyznaczeniu drogi, dziecko może ułożyć opowiadanie, w którym występują kolejne nazwy ilustracji. 

Ostatnie ćwiczenie to zadanie polegające na odtworzeniu wzoru łącząc punkty linią. Ćwiczenie rozwijające percepcję wzrokową, której właściwy rozwój ma wpływ zarówno na naukę czytania i pisania, jak i rozwiązywania zadań matematycznych.

 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Dzień dobry, czy wszystkie dzieci wstały i zjadły śniadanie? Mam nadzieje, że tak ponieważ zapraszam Was na gimnastykę buzi i języka. Pamiętajcie aby ćwiczyć codziennie przed lusterkiem przez około 15 minut, wtedy wasza buzia będziemy mówić idealnie ;)

Na początek wspomniana wyżej gimnastyka buzi i języka. Ćwiczenia można wydrukować podwójnie, wówczas posłużą jako karty do gry w Memory. Wygrywa ta osoba, która zbierze wszystkie pary, oczywiście w czasie losowania wykonujemy ćwiczenie, które zostało zapisane na karcie.

 

 

Kontynuujemy utrwalanie głoski ,,Cz”. Wycinamy popcorn, powtarzamy słowa zapisane na kukurydzy i przy użyciu słomki przenosimy je do opakowania. Podczas wykonywania tego ćwiczenia doskonalimy wymowę, wzbogacamy słownictwo, usprawniamy wargi oraz podniebie miękkie. Dobrej zabawy ;)

Teraz proponuję ćwiczenie oddechowe, które świetnie usprawni tył języka oraz podniebie miękkie. Do wykonania pełzającej gąsienicy potrzebujemy karton, mazak, słomkę oraz nożyczki. Dokładny sposób wykonania został przedstawiony na filmie. Ja swoją gąsienice już zrobiłam chętnie zobaczę Wasze ;)

https://www.youtube.com/watch?v=cWsKKhaWZ28

Pora na głoskę ,,Rrr”. Tym razem puzzle, które  wycinamy, mieszamy i układamy zdania. Później odczytujemy całość. Zapewniam, że przy tym ćwiczeniu będzie śmiechu co nie miara ;) Sama chętnie zobaczę, jakie zdania udało się Wam ułożyć. Czekam na waszą relację ;)

Na zakończenie ćwiczeń logopedycznych proponuję zagadki. Rodzic czyta treść zagadki, dziecko odgaduje, a następnie rysuje rozwiązanie w pustym okienku. Doskonalimy myślenie logiczne, wzbogacamy słownictwo oraz usprawniamy zdolności manualne. Życzę dobrej zabawy ;)

 

04.05.2020 - 08.05.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Dzień dobry, mam nadzieje, że wszyscy zjedli  śniadanie i pełni energii rozpoczniecie gimnastykę buzi i języka. Zapraszam do zapoznania się z materiałami logopedycznymi, które przygotowałam dla Was w tym tygodniu ;)

Na początek proponuję artykulacyjną grę internetową przy użyciu, której poćwiczymy pionizację języka. Pionizacja języka, to umiejętność podniesienia języka do górnych dziąseł. Zdolność uniesienia  języka do góry jest niezbędna przy prawidłowej wymowie następujących głosek (t, d, n, l, sz, ż, cz, dź oraz r)

https://wordwall.net/pl/resource/971549/pionizacja-j%c4%99zyka

Skoro jesteśmy przy ćwiczeniach pionizacji języka proponuję materiał, w którym poćwiczymy wymowę głoski ,,L”.

 L - unosi się czubek języka i zwiera z dziąsłami, a boki języka przylegają do wewnętrznej powierzchni zębów przedtrzonowych, trzonowych oraz do dziąseł. Koniecznie poćwiczcie przed lustrem! Powtórzcie głoskę w sylabach, w nagłosie, śródgłosie i wygłosie wyrazów. Głoska ,,L” pojawia się w słowniku dziecka miedzy 2- 3 rokiem życia.

 

 

Teraz proponuję ćwiczenia polegające na wykluczaniu ze zbioru. W przypadku tych ćwiczeń dziecko dokonuje analizy poprzez dostrzeżenie  różnicy i wykrycie relacji między elementami zbioru.  Podczas wykonania tego zadania stymulujemy myślenie logiczne, rozwijamy zasób słownictwa oraz usprawniamy percepcję wzrokową.

W tamtym tygodniu wprowadziliśmy głoskę ,,Ż” teraz musimy ją jeszcze trochę poćwicz, tak aby nikomu nie sprawiała trudności artykulacyjnych ;)Wymawiaj sylaby, a po każdym poprawnym powtórzeniu, odciśnij swój palec zamoczony w farbie   w kolejnym kółku, tak aby dojść od startu do mety.

 

Jeżeli poradziłeś sobie z artykulacją sylab, spróbuj poćwiczyć wymowę głoski ,,Ż” wyrazie. Nazwij wszystkie obrazki i pomaluj ;)

 Na zakończenie ćwiczenia słuchu fonematycznego – zdolność rozpoznawania najmniejszych elementów mowy tj. głosek, sylab, wyrazów. Rodzic czyta wyraz, dziecko wskazuje, które słowo pasuje do obrazka. Na koniec całość kolorujemy.

 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Dzień dobry, mam nadzieje, że wszyscy zjedli śniadanie i pełni energii rozpoczniecie gimnastykę buzi i języka. Zapraszam do zapoznania się z materiałami logopedycznymi, które przygotowałam dla Was w tym tygodniu ;)

Na początek proponuję artykulacyjną grę internetową przy użyciu, której poćwiczymy trochę język ;)

https://wordwall.net/pl/resource/971549/pionizacja-j%c4%99zyka 

 W tamtym tygodniu wprowadziliśmy głoskę ,,Cz” teraz musimy ją jeszcze trochę poćwicz, tak aby nikomu nie sprawiała trudności artykulacyjnych ;)

Wymawiaj sylaby, a po każdym poprawnym powtórzeniu, odciśnij swój palec zamoczony w farbie w kolejnym kółku, tak aby dojść od startu do mety.  

Jeżeli poradziliście sobie z artykulacją sylab, spróbujcie poćwiczyć wymowę głoski ,,Cz” wyrazie. Do utrwalania proponuję logopedyczną kostkę, którą  należy wyciąć, pokolorować i skleić. Kostkę można wykorzystać do zabawy na wiele sposobów, oto kilka przykładów: powtarzanie wyrazów, który wypadnie na kostce, układanie zdań, podział wyrazów na sylaby, głoski itp.

 

Dla pracujących nad głoska ,,R” dzisiaj gra fonacyjna. Kliknij w link poniżej i powtarzaj zdania.

https://wordwall.net/pl/resource/1179155/dr-tr-zdania

Na podsumowanie wąż obrazkowy, poćwiczymy trochę analizę i syntezę wyrazową. Na każdym arkuszu znajduje się 10 obrazków, które należy wyciąć i w przypadkowy sposób rozłożyć na stole lub dywanie. Zadaniem dziecka jest ułożyć z obrazków węża wyrazowego - w taki sposób, by pierwsza litera danego słowa była taka sama, jak ostatnia litera słowa poprzedniego. Przykład:
paw - wózek - kot - truskawka - autobus - ser itd.

27.04.2020 -  30.04.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Dzień dobry, kochane dzieci zaczynamy nasze kolejne zajęcia logopedyczne. Siadamy przed lusterkiem i wspólnie z Rodzicami ćwiczymy buzię i język.

Na początek proponuję ,,Wiosenną gimnastykę buzi i języka”.

 

Kolejna propozycja, to ćwiczenia motorki małej tj. poćwiczymy trochę sprawność waszych dłoni i palców.

Do wykonania ćwiczenia potrzebujemy dwie miseczki, pęseta lub szczypce kuchenne oraz kukurydza, groch, kamyczki, ozdobne pompony, tak naprawdę wszystko, co da się przenieść  przy użyciu szczypiec/pęsety z jednej miseczki do drugiej.

Kształtowanie się motoryki małej u dzieci to złożony proces, a jej prawidłowy przebieg  ma wpływ na właściwy rozwój mowy.

Teraz poćwiczymy sobie wymowę głosek ,,F ’’ i ,,W”. Dziecko nazywa obrazki następnie wskazuje, w którym słowie ukryła się dana głoska. Prawidłowa artykulacja głosek ,,F – W” kształtuje się na przełomie 2- 3 lat. Wykonując to ćwiczenia doskonalimy sprawność manualną oraz usprawniamy percepcję słuchową.

Kolejne zadanie, to ćwiczenia znane Wam z wcześniejszych postów – sekwencje. Dzisiaj proponuję, aby dzieci układały ciągi złożone z trzech elementów. Na początku naśladujemy ułożenie wg. wzoru zamieszczonego na karcie pracy, później dziecko samo próbuje ułożyć. Kiedy zobaczą Państwo, że Wasze dzieci świetnie sobie radzą z układaniem sekwencji wg. załączonego przykładu, możecie sami tworzyć  wzory do ułożenia.

 

Myślę, że już wszystkie dzieci nauczył się prawidłowa wypowiadać głoskę ,,Sz” w różnych pozycjach. Dzisiaj poznamy głoskę ,,Ż”, a zaczniemy od artykulacji sylab. W załączniku przesyłam Państwu opis artykulacji głoski ,,Ż”  przy wymowie tej głoski drgają wiązadła głosowe, co można łatwo sprawdzić, w czasie artykulacji ,,Ż” należy położyć rękę na krtani.

Do wykonania zadania będą nam potrzebne  kredki.  Zobaczcie sami co dla Was przygotowałam ;)

Teraz musimy trochę utrwalić tą nową głoskę. Proponuję grę planszową. Poszukajcie w domu kostkę i pionki oraz zaproście rodziców lub rodzeństwo do wspólnej zabawy. 

 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Dzień dobry, kochane dzieci zaczynamy nasze kolejne zajęcia logopedyczne. Siadamy przed lusterkiem i wspólnie z Rodzicami ćwiczymy buzię i język.

Na rozgrzewkę proponuję Wam opowiadanie logopedyczne pt. ,,Dwie żabki”.

Myślę, że już wszystkie dzieci nauczył się prawidłowa wypowiadać głoskę ,,Ż” w różnych pozycjach. Dzisiaj poznamy głoskę ,,Cz”, a zaczniemy od artykulacji sylab. W załączniku przesyłam Państwu opis artykulacji głoski ,,Cz”.

Do wykonania zadania będą nam potrzebne  kredki. Należy zamalować pola zgodnie z instrukcją. W czasie malowania powtarzamy kilka razy sylabę, którą akurat zamalowujemy. Jestem ciekawa, co tym razem powstanie Wam z sylabkowej kolorowanki?

Teraz musimy trochę utrwalić tę nową głoskę. Proponuję grę planszową. Poszukajcie w domu kostkę i pionki oraz zaproście rodziców lub rodzeństwo do wspólnej zabawy.

 

Kolejne ćwiczenie, to materiał do utrwalania głoski ,,R” w połączeniach wyrazowych. Rodzic czyta wyraz, a dziecko próbuje dopasować  obrazek, tak aby powstało logiczne połączenie dwóch wyrazów.

Na koniec zadanie dla wszystkich - domino. Wycinamy klocki domina następnie uzupełniamy nimi układ, naklejając je na odpowiednie szare pola. Usprawniamy percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo – ruchową oraz ćwiczymy motorykę małą. 

 

20.04.2020 - 24.04.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Dzień dobry, witam się z Wami bardzo serdecznie i zachęcam do zapoznania się z materiałami logopedycznymi. Dzisiaj jak dobrze wiecie obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, dlatego w ramach rozgrzewki proponują ekologiczną gimnastykę buzi i języka.

 

Kolejne ćwiczenie to artykulacja głoski ,,S” w nagłosie sylabowym. 

Każdemu kolorowi została przyporządkowana sylaba otwarta z głoską ,,S” dzięki temu, oprócz sprawności manualnej, możemy przećwiczyć wymowę głoski ,,S” w nagłosie. Pamiętajcie, w czasie wymowy tej głoski język leży za dolnymi zębami, buzia jest uśmiechnięta ;) Jestem bardzo ciekawa, co Wam powstanie po zamalowaniu całego obrazka?

W tamtym tygodniu doskonaliliśmy wymowę głoski ,,Sz” w połączeniach wyrazowych dzisiaj utrwalimy ją w zdaniach. Rodzic czyta tekst, dziecko kontynuuje zdanie nazywając obrazek.

 

Teraz proponuję materiał, który wzbogaci słownictwo z kategorii owoce  i warzywa. To zadanie doskonale usprawnia percepcję wzrokową oraz wydłuża pamięć i koncentrację. Dziecko mówi, co znajduje się na talerzu po lewej stronie, następnie prosimy aby zapamiętało, jakie owoce i warzywa znajdują się na tym talerzu. Później zakrywamy obrazek i pokazujemy dziecku zestaw leżących po prawej stronie. Zadajemy pytanie – Czego brakuje na tym talerzu?

 

Na koniec ćwiczenia kategoryzowania, czyli umiejętność dostrzeganie cech wspólnych i różnicujących. Dziecko wycina obrazki, nazywa, a później dokonuje segregacji. Do koszyka wrzucamy warzywa, a do miski owoce. Ćwiczenia kategoryzowania są niezwykle ważne, ponieważ stymulują lewą półkulę mózgu, która odpowiada za rozwój mowy, pozwala na uczenie się reguł społecznych i językowych. Do nauki kategoryzowania warto wykorzystać przedmioty, które mamy w domu np. segregujemy łyżki i widelce, ubrania mamy i dziecka itp. Życzę Wam dobrej zabawy;)

 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Dzień dobry, witam się z Wami bardzo serdecznie i zachęcam do zapoznania się z materiałami logopedycznymi. Dzisiaj jak dobrze wiecie obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, dlatego w ramach rozgrzewki proponują ekologiczną gimnastykę buzi i języka.

Myślę, że materiał zeszłego tygodnia został przez Was utrwalony do perfekcji, dlatego dzisiaj proponuję artykulację zdań. Rodzic czyta tekst, dziecko uzupełnia luki głoskami ,,Z – Ż”. Doskonalimy dzięki temu kinestezję artykulacyjną oraz usprawniamy słuch fonematyczny. Na koniec można pomalować obrazek. Powtarzajcie tekst tyle razy aż uda się Wam powtórzyć całość bez błędów.

Teraz proponuję Wam wierszy Anny Paszkiewicz pt. ,,Kozy” z książki ,,Językowe wygibasy”.

Kolejna propozycja to ćwiczenie głoski ,,R”.  Szukamy zakodowanych obiektów na  karcie, nazywamy oraz wpisujemy ich pozycję opisaną w poziomie cyfrą a w pionie literą. Na koniec kolorujemy mapę ;)

Ostatnie zadanie dla chętnych – rymowanki. Należy znaleźć pary rymujących się obrazków. Powodzenia;)

 

14.04.2020 - 17.04.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Na początek proponuję wierszyki, które rozgrzeją Waszą buzię i język. Rodzic czyta tekst wiersza, dziecko powtarza zdania. Wykonując to ćwiczenie wzbogacamy słownictwo, doskonalimy artykulację, a co najważniejsze dobrze się bawimy ;)

Kolejne zadanie to ćwiczenie oddechowe. Dobrze znane i lubiane przez dzieci. Materiał zawiera 3 karty. Na pierwszej znajduje się plansza z motylem, na drugiej kolorowe kołka do wycięcia, na trzeciej 4 karty z gotowymi układami kolorów na skrzydłach motyla. Dziecko ma za zadanie przenieść kolorowe kółka w miejsce białych kropek na skrzydłach motyla za pomocą słomki (zasysając papierowe kołka). Kółka można umieszczać na podstawie wzorów lub dowolnie.

 

Kolejna propozycja to artykulacja głoski ,,Sz” w sylabach. Powtarzamy sylaby i malujemy obrazek.

Jeżeli poradziliście sobie z wymową ,,Sz” w sylabie pora na wyrazy. Rodzic, czyta słowo dziecko powtarza. Po wypowiedzeniu każdego słowa malujemy jedną kostkę. Jestem ciekawa, czy piesek zdoła zjeść wszystkie kostki?

Wiem, że w tym tygodniu realizujecie temat związany ze zwierzętami, dlatego i ja proponuję Wam ćwiczenie o podobnej tematyce. Należy zaprowadzić zwierzątko po śladzie do domu, przy tym należy wypowiadać zdania np. Wiewiórka mieszka w dziupli itp. Realizując ten materiał stymulujemy rozwój mowy, myślenie logiczne, wzbogacamy słownictwo oraz doskonalimy sprawność grafomotoryczną.

 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Na początek artykulacyjna gra planszowa. Zaproście rodziców lub rodzeństwo do wspólnych ćwiczeń i bawcie się dobrze.

Kolejna propozycja to karta z obrazkami do różnicowania głosek ,,Z- Ż”. Kontynuujemy utrwalanie tym razem opozycyjne głoski znajdują się w śródgłosie.

Pora na  zadanie logiczne dla dzieci ćwiczących prawidłową wymowę głoski (Sz) w zdaniach. Zadanie polega na odnalezieniu i dopasowaniu obrazków łączących w sobie elementy zawarte w pionowych i poziomych liniach tabeli. Dodatkowo, zadaniem dziecka, jest wypowiedzenie za każdym razem zdania opisującego wybraną ilustrację. Za każdym razem, gdy dziecko kładzie obrazek we właściwym miejscu, musi wypowiedzieć zdanie opisujące go, np.: Mysz ma szyszkę itp.

A teraz proponuję Wam wymowę zdań z głoskami syczącymi (S,Z,C,DZ). Mam nadzieję, że nikt nie złapie się w pułapkę i każdy ułoży język tam, gdzie należy tj. za dolnymi ząbkami. Powodzenia;) 

Materiał zawiera kartę z ćwiczeniem, w którym dziecko na podstawie nazw ilustracji ma odnaleźć drogę pomiędzy rakiem a rękawiczkami. Po wyznaczeniu drogi, dziecko może ułożyć opowiadanie, w którym występują kolejne nazwy ilustracji. Dobrej zabawy;)

Ćwiczenie dla wszystkich. Rodzic czyta zdania, dziecko uzupełnia rysunek. Jestem ciekawa, jak sobie poradzicie?;) Dzięki temu ćwiczeniu doskonalimy orientację przestrzenną, stymulujemy myślenie logiczne oraz koordynację wzrokowo – ruchową.

 

06.04.2020 - 10.04.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Na początek oczywiście ćwiczenia artykulacyjne. Dziś w porannej gimnastyce pomoże Wam królik. Zobaczcie, jakie ćwiczenia dla Was przygotował.

Doskonalimy wymowę głoski ,,Sz” w logotomach nagłos i wygłos. Zadanie polega na dopasowaniu konewki do odpowiedniego kwiatka wraz z powtórzeniem zapisanej sylaby. Doskonalimy percepcję wzrokową oraz artykulację.

Jeżeli dobrze poradziliście sobie z wcześniejszym ćwiczeniem spróbujcie teraz  utrwalić wymowę głoski  ,,Sz” wyrazie. Do gry będziemy potrzebować kostkę. Rzucamy i szukamy jajka z taka samą liczbą oczek na  kostce. Następnie nazywamy obrazek znajdujący się na jajku. Wygrywa ta osoba, która zbierze wszystkie jajka z liczbami od 1- 6. Pamiętajcie liczy się dobra zabawa, a nie wygrana ;)

Dla dzieci, które radzą sobie z wymową głoski ,,Sz” wyrazie proponuję poćwiczyć z ,sz” w połączeniach wyrazowych. Polecenie do zadania znajduje się na karcie pracy. Jeżeli, wymowa wyrażeń sprawia dziecku trudność, to znak, że należy utrwalić wymowę wyrazów.

Kolejne ćwiczenie, to znane Wam z zeszłego tygodnia szeregowanie. Tym razem układamy obrazki stopniując ilość ozdób na jajkach, zawartość koszyka, intensywność pisanek. Ważne żeby układać od lewej do prawej.

Układanie sekwencji to zadanie polegające na odgadnięciu reguły, rytmu i dopasowaniu brakującego elementu do ciągu obrazków.

 Na koniec, materiał z cyklu znajdź różnice. To zadanie doskonale stymuluje koordynacje wzrokowo – ruchową oraz mówienie. Zadajemy dziecku pytanie co jest? A czego brakuje? Na koniec można pomalować obrazek. 

 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Na początek oczywiście ćwiczenia artykulacyjne. Dziś w porannej gimnastyce pomoże Wam królik. Zobaczcie, jakie ćwiczenia dla Was przygotował.

Buźki ,,Z - Ż" do różnicowania słuchowego. 

Dla dzieci, które radzą sobie z wymową głoski ,,Sz” proponuję ćwiczenie różnicowania ,,S – Sz”. Pomóżmy królikowi posegregować obrazki w koszyku. Dla zapominalskich wstawiam wizualizację ułożenie narządów artykulacyjnych dla głoski ,,S” i ,,Sz”. Buźki można wydrukować, doczepiamy patyczek i segregujemy obrazki z królikiem.

Dla dzieci, które radzą sobie z wymową głoski ,,Sz” proponuję ćwiczenie różnicowania ,,Z – Ż”. Pomóżmy królikowi posegregować obrazki w koszyku. Dla zapominalskich wstawiam wizualizację ułożenie narządów artykulacyjnych dla głoski ,,Z” i ,,Ż”. Buźki można wydrukować, doczepiamy patyczek i segregujemy obrazki pomagając sobie przy tym buźkami.

Teraz czas na ćwiczących głoskę ,,R”, dla Was również proponuję ćwiczenie z królikiem. Zasada identyczna, jak powyżej, zmieniają się tylko obrazki, różnicujemy ,,R - L”. Pamiętajcie w czasie wymowy głoski ,,R” drga nam tylko czubek języka. 

Kolejny materiał, historyjka obrazkowa. Instrukcja do zadania znajduje się na karcie pracy. Doskonalimy sprawność językową, ćwiczymy opowiadanie, a co najważniejsze układamy obrazki z zachowaniem kolejności zdarzeń. Prawidłowo ułożoną historyjkę można pokolorować oraz przykleić na karton.

Bonus, ćwiczenie dla wszystkich chętnych – Łączenie cech. Zadanie stymulujące myślenie logiczne, ale też koordynacje workowo – ruchową.  Kolor pisanki dopasowujemy do wzoru lub na odwrót. Jestem ciekawa, jak sobie poradzicie…;)

 

30.03.2020 - 03.04.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Rozgrzewka czyli, ćwiczenia artykulacyjne. Dziś proponuję Wam grę multimedialną pt. ,,Ruletka” klikamy w link i kręcimy kołem. Rodzic odczytuje treść ćwiczenia, dziecko wykonuje. Najlepiej  ćwiczyć z lusterkiem ;)

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwordwall.net%2Fpl%2Fresource%2F995123%2Fgimnastyka-buzi-i-j%C4%99zyka%3Ffbclid%3DIwAR3XqKndvRZgOSEU8KlDHVnMrw6N7Bf2wPiaWj_pqlRFtdnJNr86setw5BA&h=AT0rtlLVsAHaDczYa7k8qEwUXuu6rDQsJ5nLHEabKwxkCp-uikcW9299_ydSPYwcWm4WxKjSd9oZr9uhfZKB3yOohv0EvOw2u2PcsB5v0H8TG8hOpkeIb_jR0LVRcxmbmnKa

 

Kolejny materiał, to ćwiczenia wzbogacania zasobu słownictwa. Zadajemy dziecku pytania do obrazków np. Co robi miś? Co ma miś? Czego nie ma miś? Możemy też wprowadzić ćwiczenia pamięci – pokazujemy obrazek misia, który trzyma zabawkę, po czym zakrywamy obrazek i zadajemy dziecku pytanie – co miś trzymał w ręce? Jeżeli dziecko radzi sobie dobrze z tym ćwiczeniem, zwiększamy liczbę zakrywanych obrazków.

 

Kolejne ćwiczenie ma na celu doskonalenie głoski ,,Sz w różnych pozycjach wyrazowych. Materiał zawiera 3 karty, na pierwszej znajduje się całostronicowa plansza do gry, na dwóch kolejnych jej części w powiększeniu. Planszę do gry dziecko może samodzielnie pokolorować. Do gry będziemy potrzebować kostki oraz pionki. Pamiętajcie o właściwym układzie języka tj. język za górne zęby na wałek dziąsłowy, zęby złączone, wargi zaokrąglone tzw. dziubek.

 

Kolejne zadanie, ma na celu stymulowanie mowy. Są to ćwiczenia szeregowanie. Układamy obrazki wg. przykładu -  od najmniejszego do największego i odwrotnie.  Zachęcam, aby na początku układać obrazki z dzieckiem. Później zostawiamy tylko wycięte obrazki, dziecko próbuje układać samodzielnie.

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Rozgrzewka czyli, ćwiczenia artykulacyjne. Dziś proponuję Wam grę multimedialną pt. ,,Ruletka” klikamy w link i kręcimy kołem. Rodzic odczytuje treść ćwiczenia, dziecko wykonuje. Najlepiej  ćwiczyć z lusterkiem ;)

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwordwall.net%2Fpl%2Fresource%2F995123%2Fgimnastyka-buzi-i-j%C4%99zyka%3Ffbclid%3DIwAR3XqKndvRZgOSEU8KlDHVnMrw6N7Bf2wPiaWj_pqlRFtdnJNr86setw5BA&h=AT0rtlLVsAHaDczYa7k8qEwUXuu6rDQsJ5nLHEabKwxkCp-uikcW9299_ydSPYwcWm4WxKjSd9oZr9uhfZKB3yOohv0EvOw2u2PcsB5v0H8TG8hOpkeIb_jR0LVRcxmbmnKa

Kolejne ćwiczenia jestem Wam bardzo dobrze znane, ponieważ jest to zabawa z cyklu ,,Bystre oczko”. Drukujemy małe obrazki ze str. Nr 2 lub rodzic mówi słowo, dziecko szuka obrazek  na planszy. Do zabawy można zaangażować rodzeństwo, będzie więcej frajdy. Ważne żeby pamiętać o języku - w czasie artykulacji ,,Ż” język  jest na wałku dziąsłowym, zęby złączone, usta zaokrąglone, wibrują wiązadła głosowe.  Przy wymowie ,,Z” buzia się uśmiecha, zęby złączone, język za dolnymi ząbkami (nie wsuwa się miedzy zęby), wibrują wiązadła!  Później można pomalować kartę pracy. Do tego zestawu dołączam Wam jeszcze grę planszową ,,Ż” w połączeniach dwuwyrazowych. Do zabawy będziemy potrzebować kostki oraz pionki. Oczywiście, w czasie gry rodzic kontroluje wypowiedzi dziecka.

Teraz coś dla dzieci, które jeszcze nie wymawiają głoski ,,R”. Materiał zawiera 5 kart. Na pierwszej karcie znajduje się ilustracja całostronicowa. Na dwóch ostatnich znajdują się piktogramy obrazków wymienionych na wcześniejszej karcie. Wycinamy obrazki lub rodzic czyta wyraz, następnie szukamy takiego samego obrazka.

 Ostatni materiał, to ćwiczenia słuchowe pt. ,,Co ucho słyszy” cz.1. To zestaw kart do ćwiczeń słuchu fonematycznego głosek trzech szeregów. Dziecko nazywa obrazek następnie decyduje, jaką głoskę słyszy na początku wyrazu i wskazuje palcem właściwą głoskę lub przypina klamerkę.

 

 

23.03.2020 - 27.03.2020

Propozycje ćwiczeń dla grupy młodszej:

Na początek gra artykulacyjna.

W czasie codziennych ćwiczeń artykulacyjnych należy zwracać uwagę na język, podczas wymowy głoski ,,S” język nie może wysuwać się  między ząbki, robimy uśmiech. Przy wymowie głoski ,,Sz, Rz,Cz,Dż” robimy tzw. ,,dziubek”, a język trzymamy u góry tj. na wałku dziąsłowym. W czasie wymowy głoski ,,R” wibruje tylko czubek języka.

W czasie codziennych ćwiczeń artykulacyjnych należy zwracać uwagę na język, podczas wymowy głoski ,,S” język nie może wysuwać się  między ząbki, robimy uśmiech. Zachęcam do układania z dziećmi sekwencji dwuelementowych wg . zamieszczonego przykładu. Do tego typu ćwiczeń można wykorzystać nakrętki, klamerki, klocki itp. Układamy wzór, dziecko ma kontynuować (baranek, koza, baranek, koza itp;) Zachęcam do wykonywania ćwiczeń oddechowych: można puszczać bańki, przenosić małe elementy przy użyciu słomki, dmuchać na skrawki papieru itp. 

Propozycje ćwiczeń dla grupy starszej:

Zachęcamy do codziennych 15 minutowych ćwiczeń przed lustrem. Materiały, które udostępniłam można wydrukować, jeżeli ktoś ma taką możliwość, ale nie jest to konieczność. Rodzic czyta wyrazy, dziecko powtarza itp.;) Proszę korzystać również z tych materiałów, które otrzymaliście ode mnie w przedszkolu. 

Gra artykulacyjna

Teraz proponuję planszę z trudnymi połączeniami wyrazowymi. Jeźeli uda Ci się prawidłowo powtórzyć wyraz, postaw znaczek. Powodzenia

Poszukaj słów z głoską "Sz"

Poszukaj słów z głoską "s"

"R" w połączeniach spółgłoskowych