Miejsko-Gminne Przedszkole w Kańczudze

 

Nawigacja

żŁOBEK

STATUT

PROCEDURY

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W MIEJSKO-GMINNYM PRZEDSZKOLU W KAŃCZUDZE

 

1. PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI.

2. PROCEDURA ROZPOZNAWANIA ŚRODOWISKA DZIECKA.

3. PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU  NARUSZENIA GODNOŚCI OSOBISTEJ DZIECKA.

4. PROCEDURA POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELA Z DZIECKIEM SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI WYCHOWAWCZE

 

                          PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI


1. Niniejsza procedura ma na celu ułatwienie wzajemnych kontaktów nauczycieli z rodzicami/opiekunami oraz uwzględnienia ich w działalności wychowawczej przedszkola zawartej w przedszkolnym programie wychowawczym.

2. Kontakty rodziców/opiekunów z nauczycielami przebiegają według ustalonego i podanego na początku roku szkolnego harmonogramu, uwzględniającego:
- Zebrania z rodzicami
- Dni otwarte w przedszkolu

3. Rodzice/opiekunowie mają możliwość kontaktów dodatkowych poza ustalonym harmonogramem w miarę potrzeb wynikających z aktualnych sytuacji, ale powinny one odbywać się po uprzednim ustaleniu z nauczycielem terminu i miejsca takiego spotkania.

4. Miejscem kontaktów nauczycieli z rodzicami może być jedynie przedszkole. Nauczyciele przeprowadzają rozmowy z rodzicami tylko w danym pomieszczeniu, a nie na korytarzu.

5. W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo nauczyciel organizuje spotkanie indywidualne z rodzicami/opiekunami w uzgodnionym miejscu i terminie, poza ustalonym harmonogramem.

6. Kontakty mogą mieć charakter osobisty, nauczyciele udzielają też telefonicznych informacji o dzieciach.

7. Obecność rodziców/opiekunów na zebraniach ogólnych potwierdzana jest ich podpisem na zbiorczej liście obecności dla danej grupy.

8. Nie dopuszcza się rozmów nauczycieli z rodzicami/opiekunami i udzielania informacji o dziecku w czasie trwania zajęć.

9. Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące pracy przedszkola kierowane są przez rodziców/opiekunów kolejno do:
- nauczyciela,
- dyrektora przedszkola,
- rady pedagogicznej,
- organu nadzorującego przedszkole.

10. Rodzice/opiekunowie wspólnie z nauczycielami przestrzegają przyjętą procedurę w trosce o poprawność kontaktów, ich rzetelność i zadowalający poziom współpracy przedszkola z rodzicami.

 

 

PROCEDURA ROZPOZNAWANIA ŚRODOWISKA DZIECKA

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr 11, poz. 114)

1. Komunikowanie się jest podstawową cechą systemu rozpoznawania środowiska dziecka.

2. Wymiana informacji na temat poszczególnych dzieci zachodzi między współdziałającymi osobami zatrudnionymi w przedszkolu.

3. Na wniosek dyrektora przedszkola informację uzupełniają osoby zatrudnione poza przedszkolem, tj.: pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Komendy Policji, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,

4. Pod koniec każdego roku szkolnego odbywają się konsultacje wychowawców dzieci sześcioletnich z przyszłymi wychowawcami klas pierwszych.

5. Sporządza się wykaz dzieci:

a) zagrożonych demoralizacją,
b) trudnych wychowawczo,
c) z rodzin wielodzietnych,
d) z rodzin rozbitych, niepełnych.

6. W przypadku nagłego wystąpienia problemów dyrektor przedszkola po konsultacji z nauczycielem:

a) przeprowadza rozmowę z rodzicami na terenie przedszkola w celu ustalenia przyczyn zmiany zachowania dziecka i podjęcia środków zaradczych,
b) przeprowadza wywiad środowiskowy ustalając warunki socjalno-bytowe, relacje między dzieckiem a rodzicami i rodzeństwem, system kar i nagród, czas wolny dziecka itp.

7. Wizyta domowa może przybierać charakter poradnictwa wychowawczego lub interwencyjnego.

8. W sytuacjach wyjątkowych nauczyciel może korzystać z asysty funkcjonariusza KP, GOPS, oraz kuratora sądowego.

9. Diagnozę funkcjonowania środowiska można przeprowadzić za zgodą rodziców.

10. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel wnioskuje o kierowanie spraw dzieci z rodzin zaniedbanych środowiskowo do Sądu Rejonowego, Wydział Rodzinny                  i Nieletnich.

11. W przypadku dzieci osieroconych i opuszczonych dyrektor przedszkola wnioskuje o skierowanie ich do placówek opieki całkowitej.

 

 PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU  
 NARUSZENIA GODNOŚCI OSOBISTEJ DZIECKA

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny – art. 23
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – art. 4
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela – art. 6 i 7
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. 1998r. Nr 15, poz. 64)

1. W przypadku uchybienia przez nauczyciela obowiązków wynikających z art. 6 Karty Nauczyciela, a w rezultacie naruszenia godności osobistej dziecka, prowadzi się wewnątrzprzedszkolne postępowanie wyjaśniające.
Dyrektor przedszkola zapoznaje się z okolicznościami zdarzenia, prowadzi rozmowę wyjaśniającą z nauczycielem, i rodzicem (prawnym opiekunem)

1.1. Włącza w rozmowę wyjaśniającą wychowawcę grupy.

1.2. Po ustaleniu stanu faktycznego i stwierdzeniu, że nastąpiło naruszenie godności osobistej dziecka, dyrektor ma prawo zastosować wobec nauczyciela konsekwencje w postaci:
- upomnienia ustnego /przy pierwszym zdarzeniu/,
- upomnienia pisemnego /przy powtórnym zdarzeniu/.

1.3. Po czynnościach wyjaśniających stwierdzających, że nie nastąpiło naruszenie godności osobistej dziecka, postępowanie zostaje zakończone, o czym zostają poinformowani zainteresowani.

1.4. Wszystkie czynności wykonywane w ramach postępowania wewnątrzprzedszszkolnego dokumentowane są protokołem, który składa się z wyjaśnień uczestników postępowania.

2. Jeżeli postępowanie wewnątrzprzedszkolne potwierdza powtarzające się naruszenie godności osobistej dziecka, po dwukrotnym upomnieniu danego nauczyciela, przy kolejnym zdarzeniu dyrektor przedszkola ma obowiązek skierować stosowne zawiadomienie do rzecznika dyscyplinarnego.

3. W przypadku ewidentnego naruszenia godności osobistej dziecka, niezwłocznie wszczyna się procedurę postępowania zgodnego z przepisami powszechnie obowiązującymi bez prowadzenia wyżej przedstawionego postępowania.
 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELA Z    DZIECKIEM  SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI   WYCHOWAWCZE

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. - o systemie oświaty - art. 33 ust. 1 pkt 1
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk wymagających kwalifikacji pedagogicznych, kwalifikacji niezbędnych do sprawowania nadzoru pedagogicznego, a także kwalifikacji osób, którym można zlecać prowadzenie badań i opracowywanie ekspertyz (Dz. U. Nr 89, poz. 845 i z 2005 r. Nr 41, poz. 386)

1. Nauczyciel ma obowiązek przeprowadzenia diagnozy sytuacji rodzinnej dzieci na początku roku szkolnego.

2. Nauczyciel podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności i rozwiązania problemów dziecka.

3. Nauczyciel informuje rodzica o istniejących trudnościach i zapoznaje go ze swoim planem działań, jednocześnie zobowiązuje rodzica do rzetelnej współpracy.

4. Nauczyciel opracowuje plan naprawczy w celu przezwyciężenia trudności dziecka wraz z pisemnym zobowiązaniem dla rodzica.

5. Dyrektor we współpracy z nauczycielem przeprowadza diagnozę problemów wychowawczych i emocjonalnych dziecka.

6. Nauczyciel występuje do rodzica o zgodę na przeprowadzenie badań w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, rzetelnie informując rodzica o znaczeniu opinii w dalszej edukacji dziecka.

7. W przypadku braku zgody rodzica na przeprowadzenie badań w poradni, a dotyczącego dziecka zagrażającego bezpieczeństwu innych, nauczyciel postępuje zgodnie z procedurą dotyczącą postępowania z dzieckiem agresywnym.

8. Na najbliższej konferencji Rady Pedagogicznej nauczyciel szczegółowo zapoznaje członków Rady o zaistniałym problemie i przedstawia podjęte działania.

 

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA

1. Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców/prawnych opiekunów lub upoważnioną przez nich osobę, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
2. Rodzice zobowiązani są do wypisania z początkiem każdego nowego roku szkolnego oświadczenia o odbiorze dziecka z przedszkola oraz uaktualniania go w razie potrzeby.
3. Rodzic może również powiadomić osobiście nauczyciela przedszkola o zamiarze odebrania dziecka przez inną osobę niż osoba upoważniona.
4. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa nauczyciel jest zobowiązany do wylegitymowania osoby zgłoszonej do odbioru dziecka, jeśli jej nie zna.
5. Jeżeli rodzic, prawny opiekun lub inne osoby dorosłe nie mogą odebrać dziecka z przedszkola, wówczas przy odbiorze dziecka nauczyciel lub woźna winni przestrzegać zasady, aby rodzeństwo, które odbiera przedszkolaka, miało ukończone 10 lat.
6. Dzieci nie będą wydawane osobom nietrzeźwym, ze względu na brak możliwości zapewnienia przedszkolakom pełnego bezpieczeństwa.
7. Za bezpieczeństwo w drodze do i z przedszkola (po zakończonych zajęciach dydaktyczno-opiekuńczych i opuszczeniu terenu przedszkola) odpowiadają rodzice/prawni opiekunowie.
8. Zabrania się rodzicom/prawnym opiekunom, pod których opieką zostaje dziecko, aby pozwalali na samodzielne przejście dziecka do przedszkola z terenu parkingu, ogrodu przedszkolnego czy szatni.
9. Rodzic lub osoba upoważniona powinien przyprowadzić dziecko bezpośrednio do sali gdzie powierzy je opiece nauczyciela.
10. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali zabaw, dlatego rodzice osobiście powierzają mu dziecko.
11. Podstawa programowa jest realizowana w godzinach 7.30–12.30, dlatego dzieci należy przyprowadzać do przedszkola najpóźniej do godziny 7.30.
12. Rodzic zobowiązany jest przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe.
13. Przy wyjściu z dziećmi poza teren przedszkola zapewnia się dodatkową opiekę. Na grupę 15 dzieci przypada 1 dodatkowy opiekun.
14. W sytuacji organizowania wycieczek autokarowych dla dzieci za zgodą rodziców/prawnych opiekunów zostaje sporządzona pełna dokumentacja, wynikająca z odrębnych przepisów.
15. Kartę wycieczki zatwierdza dyrektor na tydzień przed wycieczką. Jeżeli organizuje się wyjazdy dłuższe niż jednodniowe, dyrektor obowiązany jest zawiadomić o tym fakcie organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
16. Obowiązkiem nauczycieli jest bieżące kontrolowanie, czy dziecko jest odbierane z przedszkola przez osobę upoważnioną.
17. W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola (czyli po godzinach czasu pracy przedszkola), należy pilnie skontaktować się z rodzicami. Jeśli kontakt z jakiegoś powodu jest niemożliwy, nauczyciel powiadamia dyrektora, ten zaś podejmuje decyzję, w jaki sposób powiadomić rodziców lub prawnych opiekunów.
18. W ostateczności dyrektor powiadamia o takim fakcie komisariat policji, a rodzice mogą być pociągnięci do odpowiedzialności finansowej (zapłacenie nauczycielowi wynagrodzenia za nadgodziny).